Włochy - Bibione

Nasze dalekie i nie dalekie wyprawy - planowane i zakończone

Włochy - Bibione

Postprzez Mirek » 1 lut 2017, o 22:28

Ścieżki rowerowe we Włoszech

Zima :) to w końcu postanowiłem trochę opisać swoje skromne wakacyjne jazdy po Włoszech, bo już się trochę przeterminowało :) Sam przed wyjazdem szukałem w necie co i jak. Dużo jest o Bibione opinii (dobrych i złych) ale mało o samych ścieżka rowerowych. To może się komuś przyda takie spojrzenie.
Ścieżek jest dużo, tych dedykowanych lub wydzielonych pasów, teren jest płaski, najwyższymi wzniesieniami to wały i mosty :) (widać po endomondo jak tam płasko) Jeżdżą całe rodziny, na różnych wynalazkach i wieczorami robi się już tłoczno. Jedynym niebezpiecznym miejscem jest most łączący Bibione z lądem i zanim rondo (kierunek ligano), przez które niestety trzeba przejechać aby się wydostać.

Trasy robiłem według przewodnika :) trochę na kolanie opracowane.
1. Ścieżki po Bibione – około 15km (to taka podstawa objazdowa)
Sama miejscowość jest bardzo dobrze przygotowana na rowerzystów, poza 10km ścieżką przy plaży można się fajnie pokręcić po miejscowości lub odbić w stronę latarni, tam jest już bardziej szutrowo.

- ten stos rowerów zastałem pod latarnią :) są tam też bardziej dzikie i darmowe plaże

ObrazekObrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

2. Ligano około 35km
Warto ale nie wiem czy z dziećmi. Miejscowość jakby bardziej „Włoska” przynajmniej takie odniosłem wrażenie po rejestracjach na autach. Mamy do pokonania drogą duże rondo i 3 mosty bez chodnika, wąsko i duży ruch. Warto dostać się do ul. Via alzaia mniejszym mostem „ruchomym” od tego miejsca będzie nas już prowadzić ścieżka rowerowa do Ligano. Warto dojechać aż do portu, wejść na molo.

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

- wejście na plaże ? :/

Obrazek

3. Wioska rybacka około 35km
Tutaj odniosłem wrażenie, że miejscowi nie bardzo znają czy polecają tą atrakcje. Nie obyło się bez „żarcików” w postaci poprzestawianych strzałek, znaków rowerowych. Po zaczepieniu miejscowych i pokazaniu na mapie czego szukam, to troszkę słabo się znali na mapie :facepalm: Plus ze pokonujemy most po chodniku i omijamy rondo. bardzo malownicze miejsce ;)


Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek

4.Wzdłuż rzeki do miejscowości „San Michele …” – około 50km
Wszystkie wypady do tej pory, przejechałem wspólnie z żona ale tu ze względu na odległość mogłem się samotnie „wyżyć” .Zaopatrzony w duże zapasy wody, mapy papierowe ;) (niestety bez google maps), nie wiedziałem co mnie czeka i jaką część trasy zrobię. Na szczęście trasa była dość dobrze oznakowana, a mało tego po drodze można było spotkać budkę a w niej mapy :D Trasa bardzo malownicza głownie prowadzi wzdłuż „turkusowej” rzeki, ten kolor działał na mnie hipnotycznie :DD jechało się głównie wałami, miedzy winnicami, polami, młodym lasem gdzie można było dostrzec sarny? Jednak ze względu na pogarszająca się pogodę, dotarłem do pierwszego napotkanego mostu w miejscowości „San Michele …” by przekroczyć rzekę i kierować się już z powrotem . Powrót po wałach po drugiej stronie był już tragiczny, prowadził po świeżo skoszonych zaroślach i dodatkowo zaczął padać deszcz. Tu przed oczami miałem już „kapcia” i szukałem drogi ucieczki na asfalt :mad: i tak aby kierować się wzdłuż rzeki. Według przewodnika, zrobiłem cała przewidzianą trasę, jednak po znakach było widać, ze to nie koniec. W tym dniu zrobiłem jeszcze trasę do Ligano na dobitkę.



Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

- Panorama „San Michele …” i pierwszy most po około 25km
Obrazek Obrazek

- W pobliżu były same takie młode lasy, sadzone równiutko.Na 4 wypady 2 razy spotkałem dziką zwierzynę

Obrazek

- Tablica informacyjna i schowek na mapy z kluczem na łańcuchu :]

Obrazek Obrazek

- co jakiś czas były takie znaki z oznaczeniem gdzie się znajdujemy.
Obrazek Obrazek

Podsumowanie:
Ogólnie wypad udany ale za krótki, mega polecany dla rodzin z dzieckiem głównie ze względu na podobieństwo „Bałtyku”, tylko ze cieplej :) Co do samej jazdy rowerem, to oprócz temperatury to trasy są łatwe. Jedna uwaga! może być problem z zaopatrzeniem w wodę na peryferiach (brak sklepów i sjesta), lepiej zabrać większy zapas. Co pamiętałem to opisałem o resztę jakby co pytać, mogę przesłać ślady GPS. Dodam, ze był to wypad urlopowy, niestety nie nastawiony głownie na jeżdżenie ale na wypoczynek, zwiedzanie, plażowanie i wino :DD

Takie szybkie info:
- Koło dworca PKS jest informacja turystyczna (ul. Via maja 65 to jest też Policja jak dobrze pamiętam), można dostać darmowe mapy rowerowe (lub na trasie wzdłuż rzeki)
- Są organizowane nocy przejazdy „Bike night” wzdłuż plaży do latarni.
- przy każdym wejściu na plażę są stojaki rowerowe, prysznice, darmowe toalety.
- Jest sklep z częściami do rowerów (we wtorki jest targ i są chińskie pierdoły w tym rowerowe: dętki, opony itp.). Polecam kupić arbuza - tanio
- Są wypożyczalnie rowerów(najtaniej wypożyczyć w agencji turystycznej)
- Rezerwacja noclegów jest od soboty do soboty, w cenie powinno być miejsce na plaży (2xleżak, parasol) numerowane i przypisane na cały tydzień.
- Co do cen i jedzenia to nie jest aż tak źle, w sklepach normalnie powiedzmy jak Alma (jest lidl w ligano), coś jak netto i EUROSPAR w Bibione. Restauracje to zależy, pizzerie to nie wiem czy nie tańsze i lepsze (rodzinna około 12Euro). Drogie piwo i paliwo ale za to mega tanie i bardzo dobre wino :hyhy:
- W Bibione są baseny termalne, wesołe miasteczko, port i znów pewnie cyrk.
- Włosi co do stylu jazdy to podobni do Polaków, wszędzie się spieszą. Więc jazda poza ścieżkami, nie jest już tak przyjemna.
- Co do Wenecji to jak 90% osób polecam podjechać do Punta Sabbioni, zostawić auto w porcie (dużo miejsc płatnych) i uwaga kupić bilet na tramwaj wodny państwowy, nie prywatny. Wtedy możemy korzystać ze wszystkich linii cały dzień.

Linki do przewodnika i świetnej mapy(w zeszłym roku jej nie widziałem) oraz reszty fotek.

Kod: Zaznacz cały
http://www.bibione.com/bike/bike-routes.html

Kod: Zaznacz cały
http://www.bibione.com/images/pdf/2015/guide/guida-cicloturismo.pdf

Kod: Zaznacz cały
https://goo.gl/photos/4SvLtW7XxvePuqSG8
*** ZAPRASZAMY DO REJESTRACJI NA FORUM ***
LINK DO REJESTRACJI
Avatar użytkownika
Mirek
Aktywny
 
Posty: 893
Dołączył(a): 2 wrz 2014, o 11:48
Wiek: 37
Lokalizacja: Opole
Bike: Kross hexagon v8
Przejechałem (km): 0

Re: Włochy - Bibione

Postprzez muszyniak » 2 lut 2017, o 20:45

Bravo Mirek, fajna relacja i porady, na pewno pomocne.
muszyniak
Początkujący pisarz
 
Posty: 328
Dołączył(a): 9 gru 2014, o 10:39
Wiek: 46
Lokalizacja: Opole
Bike: Scott
Przejechałem (km): 1500


Powrót do Wyprawy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron