Wymiana łożyska korby

Sam naprawiam ale nie wiem jak

Wymiana łożyska korby

Postprzez Mirek » 15 lut 2015, o 14:40

Jako, że dziś posypało mi się łożysko korby a jeszcze tego nie robiłem to odrazu pytanie o wskazówki? Wiem, że nie powinno być problemy bo jest to podobno łożysko maszynowe,czyli cały kompletny wkład, chyba tylko kwestia ściągnięcia korby? no i dopasowania i zakup nowego. Rowerek to kross hexagon V8.
*** ZAPRASZAMY DO REJESTRACJI NA FORUM ***
LINK DO REJESTRACJI
Avatar użytkownika
Mirek
Aktywny
 
Posty: 893
Dołączył(a): 2 wrz 2014, o 11:48
Wiek: 37
Lokalizacja: Opole
Bike: Kross hexagon v8
Przejechałem (km): 0

Re: Wymiana łożyska korby

Postprzez Blue Jack » 15 lut 2015, o 21:59

Doświadczyłem już takiej "przyjemności" wymiany... Chociaż próbowałem niestety sam nie dałem rady, mimo że posiadałem ściągacz do korby i klucz koronkę do suportu. :evil:

Sprawę powierzyłem w ręce mechanika serwisu rowerowego (Superrior), który zdemontował korbę, wykręcił stary suport (cosik w nim strzykało i miał wyraźne opory), zmierzył długość osi, dobrał nowy suport z taka samą długością osi i zmontował wszystko na powrót.
Sam wkład suportu kosztował 32zł, niestety nie pamiętam ile mechanik policzył sobie za robotę.

Jest problem z kreśleniem typu tego wkładu suportu przed jego zdemontowaniem, bo jego parametry są "ukryte" i dostępne dopiero po jego demontażu. Czy w specyfikacjach technicznych rowerów są tak szczegółowe informacje na temat poszczególnych części nie wiem. Ale pewnie w instrukcjach serwisowych pewnie są, tylko trzeba do nich dotrzeć.

Jednak jak masz odpowiednie narzędzia i trochę smykałki do mechaniki to w internecie są instrukcje jak przeprowadzić tę operację. :)
Np. tu ->> http://www.rajubikes.pl/wsuportu.htm


----
Jest jeszcze jeden problem - "Rodzaj Suportu"... a jest tego trochę i ciut ciut. :O
http://www.rajubikes.pl/suport.htm
Zatem problem nie jest do końca taki jednoznaczny... i być może i tak, że i Twoim jedynym rozwiązaniem, będzie powierzenie roweru mechanikowi.
Ale w tej sprawie sam musisz się z orientować i sam zdecydować. ;-)
Więcej grzechów nie pamiętam.
Avatar użytkownika
Blue Jack
Początkujący pisarz
 
Posty: 304
Dołączył(a): 13 lis 2014, o 23:49
Wiek: 71
Lokalizacja: Opole
Bike: BiRiA Pro Sport 2
Przejechałem (km): 1905

Re: Wymiana łożyska korby

Postprzez TUKAN74 » 17 lut 2015, o 19:28

No wlasnie...JESLI...kupno kluczy jest nie oplacalne bo sa bardzo drogie a takie wymiany robi sie raz na kilka lat wiec wydanie ok 200 zl by lezal klucz w skrzynce jest malo oplacalny nie mowiac juz o narzynce by poprawic gwinty wiec oddanie mechanikowi wyjdzie taniej i pewniej. Ja rowniez wymienialem ok 2 tygodni temu suport korby i naprawa ( wymiana + poprawienie gwintow ) 30 zl a jeden klucz to min 60 zl wiec rachunek jest prosty.
CYKLOZA 401 - nieuleczalny maniak rowerów wszelakich
Avatar użytkownika
TUKAN74
Czytelnik
 
Posty: 22
Dołączył(a): 23 sty 2015, o 01:08
Wiek: 40
Lokalizacja: Krapkowice
Bike: ILLMATIC
Przejechałem (km): 0

Re: Wymiana łożyska korby

Postprzez Mirek » 18 lut 2015, o 10:06

Jednak zaryzykowałem,ciekawość była silniejsza. Znajomy pożyczył mi ściągacz i klucz do odkręcenia, poszło gładko i o to co zobaczyłem :/ łożysko się wysypało, mam wrażenie, że trwało to już jakiś czas, bo coś mało tych elementów. Teraz kwestia dopasowania i kupno nowego.

Obrazek
*** ZAPRASZAMY DO REJESTRACJI NA FORUM ***
LINK DO REJESTRACJI
Avatar użytkownika
Mirek
Aktywny
 
Posty: 893
Dołączył(a): 2 wrz 2014, o 11:48
Wiek: 37
Lokalizacja: Opole
Bike: Kross hexagon v8
Przejechałem (km): 0

Re: Wymiana łożyska korby

Postprzez mlody » 18 lut 2015, o 12:04

jakiś dziwny ten suport ale rozsypał się ładnie :DD
mlody
Bywalec
 
Posty: 192
Dołączył(a): 18 wrz 2014, o 11:25
Wiek: 24
Lokalizacja: Opole
Bike: Merida

Re: Wymiana łożyska korby

Postprzez Mirek » 18 lut 2015, o 21:24

temat załatwiony, zrobiłem foto poradę Link
*** ZAPRASZAMY DO REJESTRACJI NA FORUM ***
LINK DO REJESTRACJI
Avatar użytkownika
Mirek
Aktywny
 
Posty: 893
Dołączył(a): 2 wrz 2014, o 11:48
Wiek: 37
Lokalizacja: Opole
Bike: Kross hexagon v8
Przejechałem (km): 0

Re: Wymiana łożyska korby

Postprzez Blue Jack » 18 lut 2015, o 22:53

Ten stary suport to wygląda mi na tzw. "zwykły" - czyli oś, ułożyskowana tzw. "łożyskiem wiankowym" i nakręcane z zewnątrz gwintowane miseczki.
Problem w tym, że te tzw. wianki mają dość krótka żywotność i tak jak w twoim przypadku po prostu się rozsypują.
Doświadczałem tego we wcześniej eksploatowanych rowerach. Problem znikał gdy zamiast owych feralnych wianków w miseczkę wyściełaną towotem (smarem) utykałem kulki łożyskowe, takiego samego rozmiaru jak te z wianka, ale o kilka więcej - niemal tyle ile mogło się tam pomieścić. Oczywiście z obu stron osi. Potem tylko kwestia dokręcenia tych miseczek by wyeliminować luz osi, kontrowanie i po krzyku. Działało niezawodnie.

"Wianek rowerowy nie, lepsze są same kulki" -> https://www.youtube.com/watch?v=yM2qhBEurzk

Teraz myśl techniczna poszła do przodu i mamy do dyspozycji zespolone suporty uszczelnione z łożyskami maszynowymi niemal "nie do zdarcia" i jak widziałem taki właśnie suport z sukcesem zamontowałeś w swoim rumaku. :)
Więcej grzechów nie pamiętam.
Avatar użytkownika
Blue Jack
Początkujący pisarz
 
Posty: 304
Dołączył(a): 13 lis 2014, o 23:49
Wiek: 71
Lokalizacja: Opole
Bike: BiRiA Pro Sport 2
Przejechałem (km): 1905


Powrót do Sam naprawiam

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron