Barszcz Sosnowskiego, bać się?

Hydepark -Codzienne o wszystkim

Barszcz Sosnowskiego, bać się?

Postprzez Mirek » 6 lip 2015, o 11:20

Barszcz Sosnowskiego, bać się?

Natknąłem się na ten artykuł w gazecie i powiem szczerze, nie pomyślałem, że ten problem jest na Opolszczyźnie. Jak można wyczytać w artykule w rejonie Turawy jest ich nawet kilkaset! można go również spotkać w rejonach Kotorza, Dylakach, Prószkowa, Nysy, Głuchołaz, Kędzierzyna-Koźla, Zdzieszowic oraz Strzelec Opolskich.

Osobiście nie widziałem albo nie zauważyłem ale jeśli ktoś wie gdzie są jego skupiska to miło by było nas powiadomić ;)

Obrazek

Obrazek

takie mogą być skutki :/

Obrazek
*** ZAPRASZAMY DO REJESTRACJI NA FORUM ***
LINK DO REJESTRACJI
Avatar użytkownika
Mirek
Aktywny
 
Posty: 893
Dołączył(a): 2 wrz 2014, o 11:48
Wiek: 37
Lokalizacja: Opole
Bike: Kross hexagon v8
Przejechałem (km): 0

Re: Barszcz Sosnowskiego, bać się?

Postprzez Blue Jack » 6 lip 2015, o 14:21

Ja natknąłem się ową wrogą roślinę- dokładnie 16 czerwca. Byłem od niej "na wyciągnięcie ręki".
... ale ręki w jej kierunku nie wyciągałem. Od tego czasu w tym rejonie nie byłem, więc...

klik -> Obrazek

... a rosła ci ona... właśnie w rejonie Turawy, tuż przy wale Jeziora Turawskiego, gdzieś w połowie gruntowej drogi prowadzącej u postawy wału z elektrowni w kierunku na drogę asfaltową na wylot z Kotorza Wielkiego.
Więcej grzechów nie pamiętam.
Avatar użytkownika
Blue Jack
Początkujący pisarz
 
Posty: 304
Dołączył(a): 13 lis 2014, o 23:49
Wiek: 71
Lokalizacja: Opole
Bike: BiRiA Pro Sport 2
Przejechałem (km): 1905

Re: Barszcz Sosnowskiego, bać się?

Postprzez Agus » 6 lip 2015, o 18:20

Blue Jack napisał(a):... a rosła ci ona... właśnie w rejonie Turawy, tuż przy wale Jeziora Turawskiego, gdzieś w połowie gruntowej drogi prowadzącej u postawy wału z elektrowni w kierunku na drogę asfaltową na wylot z Kotorza Wielkiego.


to w weekend przejeżdżałam tamtędy 2 razy :(.
Agus
Czytelnik
 
Posty: 44
Dołączył(a): 5 wrz 2014, o 19:24
Wiek: 0
Lokalizacja: Opole
Bike: kross
Przejechałem (km): 300

Re: Barszcz Sosnowskiego, bać się?

Postprzez muszyniak » 6 lip 2015, o 20:07

Ja tez. Tam teraz wysypali jakis drobny wapien.
muszyniak
Początkujący pisarz
 
Posty: 328
Dołączył(a): 9 gru 2014, o 10:39
Wiek: 46
Lokalizacja: Opole
Bike: Scott
Przejechałem (km): 1500

Re: Barszcz Sosnowskiego, bać się?

Postprzez Blue Jack » 7 lip 2015, o 09:04

muszyniak napisał(a):Ja tez. Tam teraz wysypali jakis drobny wapien.

Zgadza się - biało kamienista jest ci ona na bliższym elektrowni odcinku, a później czarno żużlowa...

Byłem tam wczoraj i dokładniej rozpoznałem teren. To co pisałem i zilustrowałem wcześniej to sytuacja i stan w pobliżu drogi - ok. 5m od niej, natomiast w odległości ok 50m od niej za łąką w cieniu drzew rośnie tego cała plantacja. Poniżej kilka najświeższych zdjęć stamtąd.

Obrazek Obrazek Obrazek
Więcej grzechów nie pamiętam.
Avatar użytkownika
Blue Jack
Początkujący pisarz
 
Posty: 304
Dołączył(a): 13 lis 2014, o 23:49
Wiek: 71
Lokalizacja: Opole
Bike: BiRiA Pro Sport 2
Przejechałem (km): 1905

Re: Barszcz Sosnowskiego, bać się?

Postprzez Mirek » 7 lip 2015, o 10:03

no to na 100% tamtędy jeździłem przez weekend:/ nie wiem czemu ale teraz tym bardziej mnie tam ciągnie ... taki to człowiek głupi ale pojadę zobaczyć na żywo ;)
*** ZAPRASZAMY DO REJESTRACJI NA FORUM ***
LINK DO REJESTRACJI
Avatar użytkownika
Mirek
Aktywny
 
Posty: 893
Dołączył(a): 2 wrz 2014, o 11:48
Wiek: 37
Lokalizacja: Opole
Bike: Kross hexagon v8
Przejechałem (km): 0

Re: Barszcz Sosnowskiego, bać się?

Postprzez Mirek » 15 lip 2015, o 17:37

Na stronie Opola znalazłem link do wytycznych ministerstwa

Link
*** ZAPRASZAMY DO REJESTRACJI NA FORUM ***
LINK DO REJESTRACJI
Avatar użytkownika
Mirek
Aktywny
 
Posty: 893
Dołączył(a): 2 wrz 2014, o 11:48
Wiek: 37
Lokalizacja: Opole
Bike: Kross hexagon v8
Przejechałem (km): 0

Re: Barszcz Sosnowskiego, bać się?

Postprzez admin » 14 lip 2017, o 12:46

W związku z wystąpieniem Barszczu Sosnowskiego na terenie województwa opolskiego zapewniamy, że stale monitorujemy sytuację w Opolu. Do tej pory nie odnotowano wystąpienia zagrożenia na terenie miasta.

W przypadku podejrzenia, iż roślina to Barszcz, należy miejsce jej występowania oznakować, w celu uniknięcia ewentualnego zagrożenia dla ludzi. O wystąpieniu rośliny na posesji prywatnej należy poinformować właściciela oraz postępować według poniższej instrukcji:

– dokonać zgłoszenia Straży Miejskiej (nr tel.: 986 lub dyzurny@strazmiejska.opole.pl)

Wówczas:

– na miejsce wysyłany jest ekopatrol,

– ekopatrol robi dokumentację fotograficzną,

– konsultuje zgłoszenie z ekspertami UO (zgodnie z ustaleniami z pisma z dn. 22.07.2015 r. Katedry Biosystematyki Uniwersytetu Opolskiego, weryfikacja gatunków, które mieszkańcy wskazują jako Barszcz, odbywa się mailowo poprzez przesłanie zdjęć liścia oraz baldacha kwiatostanowego lub owocostanowego, wykonanych przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej)

– jeżeli zgłoszenie zostanie potwierdzone, odpowiednie służby przystępują do likwidacji (koszenie, polewanie specjalnym środkiem).
link do artykułu:
http://www.opole.pl/barszcz-sosnowskiego-pod-kontrola/
*** ZAPRASZAMY DO REJESTRACJI NA FORUM ***
Rejestrując się na forum uzyskujecie Państwo możliwość korzystania w pełni z możliwości forum, w tym możliwość wypowiadania się, komentowania , zakładania nowych tematów i wielu innych.
LINK DO REJESTRACJI
Avatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 233
Dołączył(a): 28 sie 2014, o 11:12
Wiek: 0
Lokalizacja:
Bike:


Powrót do Rozmówki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron