Wymiana suportu (łożyska napędu-korby)

Porady jak zrobić, jak naprawić - gotowe poradniki

Wymiana suportu (łożyska napędu-korby)

Postprzez Mirek » 18 lut 2015, o 21:22

Wymiana suportu (łożyska napędu-korby) na przykładzie roweru Kross Hexagon V8
Do przeprowadzenia wymiany niezbędne są:
-ściągacz do korby,
-klucz do suportu-wieloklinowy(dodatkowo klucze płaskie do ich obsługi),
- klucz imbusowy(8mm)
-smar,
- nowy suport w moim przypadku 119mm z Gwintem typu BSA (tzw. angielski) BC 1,37" X 24T R/L , mufy o szerokości 68mm

Obrazek Obrazek

1. Zaczynamy od odkręcenia kluczem imbusowym ( lub innym) śrub trzymających korby.

Obrazek

2. Zaczynamy od lewej strony i wkręcamy w środek korby ściągacz do końca- ta większa nakrętka i tą mniejszą kręcimy, aż korba zejdzie. Tu trzeba użyć trochę siły, ja dodatkowo ustawiłem pedał zaraz pod ramą i butem ładnie zaprałem się o ramę :DD . Z druga stroną jest łatwiej, bo trzyma łańcuch.

Obrazek

3. Mając już korby ściągnięte, odkręcamy kluczem do suportu od strony napędu zgodnie z ruchem zegara cały czas dociskając klucz do ramy, tak aby nam się czasem nie przekręcił czy wyskoczył. W moim przypadku były to plastikowe nakrętki, więc wszystko się może zdarzyć. Z drugiej strony odkręcamy w przeciwną stronę.

Obrazek Obrazek Obrazek

4. Mając już wyciągnięty suport, bardzo dokładnie czyścimy środek oraz gwinty.

Obrazek

5.Smarujemy lekko gwinty i wkręcamy nowy suport zgodnie opisem (lewej lub prawej strony) przeważnie strona z większym kołnierzem jest od strony napędu. Tutaj UWAGA! Nic na siłę wszystko ma się lekko spasować praktycznie powinno się dać ręcznie wkręcić od strony napędu, później z drugiej strony lub po trochę z każdej strony, nic na siłę, bo nakrętka lubi się klinować . Dopiero w ostatnim momencie używamy klucza i dociągamy.

Obrazek
Obrazek

6. Zakładamy korby i dokręcamy dość mocno. Ja użyłem starych śrub, nowe były na klucz nasadowy

Obrazek

Cała zabawa jest naprawdę prosta przynajmniej w moim rowerze, myślę, ze max 30min w pojedynkę. Gorzej bo po zamontowaniu trzeba było trochę wyregulować przednią przerzutkę, a bez stojaka samemu to jest męczarnia i chyba to mi najwięcej zajęło. Koszt nowej części to 25 zł (kellys), w serwisie z robocizną około 50 zł, więc oszczędność marna ale satysfakcja duża. Mam wrażenie, że kręci się teraz o wiele łatwiej :DD

link do galerii.
Kod: Zaznacz cały
https://plus.google.com/u/0/photos/105325357626406730691/albums/6117260287404831681/6117260295404707970?pid=6117260295404707970&oid=105325357626406730691
*** ZAPRASZAMY DO REJESTRACJI NA FORUM ***
LINK DO REJESTRACJI
Avatar użytkownika
Mirek
Aktywny
 
Posty: 893
Dołączył(a): 2 wrz 2014, o 11:48
Wiek: 37
Lokalizacja: Opole
Bike: Kross hexagon v8
Przejechałem (km): 0

Re: Wymiana suportu (łożyska napędu-korby)

Postprzez muszyniak » 18 lut 2015, o 21:46

Brawo, gratuluję i podziwiam, doskonały opis i znakomita pomoc
muszyniak
Początkujący pisarz
 
Posty: 328
Dołączył(a): 9 gru 2014, o 10:39
Wiek: 46
Lokalizacja: Opole
Bike: Scott
Przejechałem (km): 1500


Powrót do Fachowcy- Porady (FAQ)

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron